Akut ve Kronik Bronşit

405

BRONŞİT

Bronşların iltihabi hastalığına bronşit adı verilir. Başlıca belirtiler öksürük ve balgam çıkarmadır. Hastalık birkaç gün içinde başlamış ve 7-10 gün sürmüşse “Akut Bronşit”, daha uzun bir zaman dilimine yayılmışsa ve zaman zaman tekrarlıyorsa “Kronik Bronşit” söz konusudur.

Akut bronşit, genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) veya soğuk algınlığını takiben gelişir. En yaygın sebebi virüslerdir, ancak %10 oranında bakterilerle de oluşabilir. Öksürük ve balgam, bazen hırıltılı solunum ile birliktedir.

Tedavide bakteriyel bir etken düşünülmedikçe antibiyotik kullanılmaz. İstirahat edilmesi, bol su içilmesi, sigara dumanı ve hava kirliliğine maruz kalınmaması önemlidir.

Kronik bronşit, 3 haftadan uzun süreli öksürük ve balgam çıkarma ile karakterlidir. Tekrarlayıcıdır. Hastalar genellikle her sene kış aylarında uzun süreli öksürük ve balgam şikayetleri olduğunu ifade ederler. Nefes darlığı ve hırıltılı solunum varlığında mutlaka solunum fonksiyon testi yapılmalıdır. Çünkü kronik bronşit KOAH’ın en önemli bileşenlerinden biridir.

Tedavi, akut bronşitteki gibi olup gereğinde balgam çıkarmayı kolaylaştırıcı ilaçlar, antibiyotik ve solunum fonksiyonları bozulmuşsa nefes açıcı ilaçlar kullanılır.

En etkili tedavi: sigaranın tamamen bırakılması ve hatta sigara dumanından da olabildiğince kaçınılmasıdır.